Wybór kursu wspinaczkowego

Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka.  Decydując się na wybór kursu wspinaczkowego znajdujemy szkolenia dosłownie 15-sto minutowe asekuracji na tzw. wędkę, kursy turystyki zimowej, wspinaczki sportowej, oraz np technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób. Od czego zacząć ?

Tak czy inaczej, każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej.  Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest to regułą w wypadku instruktorów sportu a szczególnie rekreacji.
Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka, odmiennym sprzętem i specyficznymi regułami.
Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają z czasem modyfikacji, dlatego bez względu jaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.

Kursanci po pierwszej poprowadzonej drodze trad.
Wspinaczka na kursie
Pierwsza droga na własnej asekuracji :-).

Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów.  Na ogół  krótkie “rób tak”. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.

Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia.  Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna.  Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym większa szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie sprawniej poradzimy.
Wybór kursu wspinaczkowego jest bardzo istotny.  Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak największą wiedzę i umiejętności.  
Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.

Krzysztof Wróbel

Instruktor  PZA

www.abcwspinania.info

Wybór kursu wspinaczkowego
Tagged on: