Wróbel Krzysztof

Wróbel Krzysztof
Instruktor:
Wróbel Krzysztof
O mnie:
Wspinam się od 1978 roku. Od początku mojego wspinania związany jestem z Gliwickim Klubem Wysokogórskim w którym pod okiem Janusza Baranka i słynnego Wacia Sonelskiego robiłem mój kurs skałkowy. Moją pierwszą drogą w Tatrach była “Sprężyna” -VI na zachodniej Kościelca, zrobiona w zasadzie nielegalnie bo nie miałem jeszcze Karty Taternika jaka wtedy obowiązywała.

Z Kajmanem robiąc w 1986 r. Filar Kazalnicy poprowadziłem mój pierwszy wyciąg hakowy przez wielki okap. Od 2002 roku zajmuję się zawodowo szkoleniem wspinaczkowym prowadząc własną szkołę wspinania ABCWSPINANIA.info. Jako jeden z pierwszych Instruktorów PZA uzyskałem też uprawnienia państwowe Instruktora Sportu w dyscyplinie wspinaczka (194/K/2002). Posiadam też licencje Sędziego Wspinaczki Sportowej i Ekipera PZA.

Jak napisałem we wstępie moje wspinanie związane jest od początku z KW Gliwice, jako 12 latek pojechałem w skałki z kolegą ze szkolnej ławki. Jego ojciec był członkiem KW i zaczął nas regularnie zabierać w skałki. Wtedy też złapałem bakcyla. Byłem jeszcze za młody by wziąć udział w szkoleniu w klubie, więc dopiero w 1982 roku rozpocząłem Kurs Skałkowy a w 1983 zrobiłem Kurs Taternicki. Pamiętam słowa Wacka Sonelskiego gdy prowadząc VI-kę na kursie (oczywiście trad bo dróg obitych jeszcze nie było) że już się wspinam lepiej od niego – to była wielka motywacja.
Lata 80-te to okres bardzo intensywnego rozwoju nie tylko mojego jako wspinacza, ale również wspinaczki jako takiej. Okres ten przeszedł do historii wspinania w Polsce jako tzw. Nowa Fala. Powstają pierwsze drogi VI.5, odwiedzają naszą Jurę Anglicy i Hiszpanie efektem tych wizyt jest ugruntowanie etyki wspinaczki TRAD i powstanie pierwszych kompletnie ubezpieczonych dróg spitami.

Po wizycie Hiszpanów zostaje mi w rękach worek spitów które szybko znajdują swoje miejsce na nowych drogach Jury. Z moich notatek z tamtych czasów wynika, że w 1987 roku wspinałem się 187 dni! Kolejne lata to kolejne setki przebytych dróg, pierwsze zagraniczne wyjazdy, rosnące wciąż doświadczenie i umiejętności pozwalają mi wyjść z cało z różnych czasem niebezpiecznych sytuacji jakie się w górach zdarzają.

Lata 90-te to wreszcie możliwość swobodnych wyjazdów, otwarcie granic. W klubie coraz częściej słyszę, że czas już bym swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie zaczął przekazywać młodszym kolegom.
W 2000 roku z rekomendacją i skierowaniem z klubu udaję się na egzamin kwalifikacyjny na Kursie Instruktorskim PZA, pomyślnie przechodzę przez kwalifikacje. Prawie dla lata trwające szkolenie kończę formalnym trzecim stażem zrobionym pod okiem, nie żyjącego już, Bogdana Krauze. Wiele z jego uwag o szkoleniu stosuję do dziś. W 2002 roku otrzymuję Blachę Instruktora PZA. Od tego czasu szkolę zarówno w kraju jak i za granicą. Szkoliłem na kursach klubowych w KW Katowice i KW Gliwice. Wspinam się wciąż aktywnie, bo wspinanie nieodmiennie sprawia mi wielką satysfakcję, czerpiąc przyjemność z ruchu, przestrzeni i kontaktu ze skałą. Jestem pewien, że i Ciebie potrafię zarazić tą pasją, a wspinanie stanie się Twoja nowa droga życia.

Telefon:
609 465 237
Stopień instruktorski:
Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA
  • Wróbel Krzysztof
  • Wróbel Krzysztof
  • Wróbel Krzysztof